Podstawą do określenia zakresu wykonania usługi projektowej są wymagania stawiane dokumentacji przez obowiązujące przepisy prawa budowlanego.
Dokumentacja projektowa niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę winna zawierać trzy obligatoryjne części składowe:
1) Projekt Zagospodarowania Terenu (PZT) wraz z opisem i analizą wpływu na środowisko oraz kalkulacją powierzchniową odnoszącą się do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT). PZT powinien być podpisany nie tylko przez architekta, konstruktora ale również projektantów instalacji.
2) Projekt Architektoniczno-Budowlany (AB), który ma określać wszystkie parametry fizyczne budynku, czyli długość, szerokość, wysokość, kubaturę, powierzchnie i funkcję pomieszczeń oraz rozwiązania materiałowe elewacji w tym kolory i rodzaje zastosowanych materiałów np. typ stolarki otworowej i rodzaj pokrycia dachowego. Projekt AB powinien być podpisany przez architekta i konstruktora o ile tego wymaga ze względu na skomplikowanie konstrukcji.
3) Projekt Techniczny (PT), stanowi rozwinięcie szczegółowe dokumentacji AB i nie jest wymagany w momencie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę do urzędu, ale powinien być gotowy po uzyskaniu pozwolenia na budowę i przekazany Kierownikowi Budowy, który podpisuje protokół odebrania projektu technicznego. PT stanowi załącznik do Dziennika Budowy (DB). Projekt techniczny powinien zawierać wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych konstrukcji budynku, schematy instalacji wewnętrznych, projektowaną charakterystykę energetyczną oraz informację bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Projekt techniczny powinien być podpisany przez architekta, konstruktora oraz projektantów instalacji.